Meyvelerde doğal olarak bulunan şeker, fruktoz olarak adlandırılır. Fruktoz ayrıca balda, sebzede ve birçok işlenmiş gıdada tatlandırıcı olarak bulunur.

Fruktoz Duyarlılığı ve Belirtileri

Fruktoz duyarlılığı bağırsaklardaki emilim bozukluğudur. Bazı kişiler ince bağırsaklarında fruktozu tam olarak sindiremezler. Sindirilemeyen fruktoz kalın bağırsağa taşınır ve burada bakteriler tarafından fermantasyona uğrar. Fruktozun parçalanması sırasında açığa çıkan gaz; kramplara, karın ağrısına ve şişkinliğe yol açar. Dolayısıyla dışkılama alışkanlıklarında da değişiklikler olur ve ishal ya da kabızlık görülebilir. Fruktoz duyarlılığına bağlı olarak vitamin ve mineral eksiklikleri ( folik asit, çinko, demir, triptofan, kalsiyum, vitamin C ve E ) görülür. Anemi sıklıkla karşılaşılan belirtiler arasındadır. Hastaların %30-50'sinde fruktoz duyarlılığına bağlı postprandial (yemek sonrası) hipoglisemi gelişir. Özellikle fruktoz içeren (meyve gibi) besinleri tükettikten birkaç saat sonra kan şekeri ani bir şekilde düşer. Ani baygınlık hissi, şiddetli acıkma, terleme, sinirlilik, çarpıntı ve baş dönmesi gerçekleşir. Depresyon, yorgunluk, şekerli yiyeceklere karşı isteksizlik ve kilo kaybı da fruktoz duyarlılığı belirtileri arasındadır.

Fruktoz Duyarlılığının Nedenleri

  • Uzun süreli antibiyotik ya da ağrı kesici kullanımı
  • İnce bağırsakta oluşan bakteri dengesizliği
  • Fruktozun taşınmasını sağlayan
  • GLUT-5 proteinindeki anormallik
  • İnce bağırsaktaki mukoza bozukluğu
  • Fruktoz içeren besinlerin aşırı tüketimi

EVoll Fruktoz Duyarlılık testi, mide-bağırsak sorunları yaşayan kişilerde, duyarlılığı saptamak ve tedavisini ona göre düzenlemek üzere hekim ve hastalarımıza yardımcı olur.