Yediğimiz Besinlerin Hepsi Bedenimize Faydalı mı!

Sağlıklı olduğunu düşündüğümüz ve tükettiğimiz birçok besin vücudumuzda olumsuz etkiler yaratıyor olabilir. Örneğin çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz peynir veya yoğurt eğer vücudumuz tarafından doğru olarak sindirilemiyor ise, vücudumuz bu peynirin içindeki proteinlere karşı bağışıklık tepkisi gösterir. Bu olumsuz etki "Besin Duyarlılığı" olarak adlandırılır ve vücutta kilo almadan, birçok kronik rahatsızlığa kadar olumsuz etkilere sebep olur.

Besin Duyarlılığı Besin alerjisi ile karıştırılmamalıdır. Besin alerjisi az kişide görülür ve kısa bir süre içinde öldürücü etkilere kadar varan sonuçlar doğurabilir. Örneğin fıstığa veya herhangi bir deniz mahsulüne besin alerjileri olan kişiler 30 dakika ile 1 saat arası kısa bir sürede anaflaktik şoka girerek nefes bile alamaz duruma gelebilirler. Besin duyarlılığının aksine besin alerjisi tamamen bir kısa dönem bağışıklık sistemi reaksiyonu olarak tanımlanır.

Besin duyarlılığı besin alerjisinden daha sıklıkla görülür. Normal beslenen bir insan, bir kaç saat veya bir kaç gün içinde birçok yiyecek yediği için, yaşadığı sorunun besinden olduğunu tahmin etse bile hangi besinden olduğunu tespit etmesi çok zordur.

Avrupa ve ABD toplumun %15-40'ı besin duyarlılığına bağlı sağlık sorunları yaşamaktadır.

BESİN DUYARLILIĞININ BELİRTİLERİ

  • Vücudunuzun bazı besin maddelerini pek de iyi tolere etmediğini düşünüyorsanız, Yemeklerden sonra kendinizi hep yorgun hissediyorsanız,
  • Gaz, kabızlık, ishal, İrritabl Barsak Sendro mu gibi sorunlarınız varsa,
  • Kilo sorununuz varsa ve kilonuz bir günde bile kayda değer şekilde azalıp artabiliyorsa,
  • Yemek yemediğiniz zaman sorunlarınız azalıyorsa,
  • İltihapla seyreden cilt sorunlarınız varsa ve kaşınıyorsanız,
  • Migren, kronik yorgunluk hatta depresyo nunuz varsa,
  • Hiperaktivite ya da dikkat toplayamama gibi sorunlarınız varsa,
  • Kas, doku, eklem problemleri,

Besin intoleransınız olabilir.

EVoll Besin Duyarlılığı testi ile tek seferde duyarlı olduğunuz besin maddesi tespit edilerek, tanı ve tedaviye yardımcı olabilirsiniz.